7/24 Hizmetinizdeyiz

0 505 925 29 08

Kombi Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isınmada önemli bir araç olan kombi kullanımının yararı açısından montajının da uzman kişiler tarafından yapılması büyük önem taşmaktadır. Tesisatın gereken malzemelerinin tedarik edilesi ve monte etme işlemi montaj olarak adlandırılmaktadır. Yaz kış evin ısınma ve sıcak suyu için gereken kombi montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kombinin yerinin tespiti önemlidir. Dış alanlarda kullanılacak kombinin donmaması için bazı tedbirler alınması gereklidir.Kombinin montajını yapacak firmaların yeterlilik belgesi mutlaka gereklidir. Kişilerin can sağlığı açısından oldukça önemli olan firmaların doğal gaz firmalarınca görevlendirilmiş yetkili kişiler olması gereklidir. Peki, Kombi Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Kombi Montajı Nasıl Yapılır?

Kominin montaj için yerinin belirlenmesi gerekir. Kombi montajında baca borusu çok uzun olmamalıdır. Özellikle kombi montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bacanın uzunluğuna dikkat edilmelidir. Bacaların uzun olmasından arızalanma ve bozulma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bacanın yukarı eğimli olmaması gerekir. Bu durum suyun fan motoruna zarar verip kombinin parçalarının yanmasına neden olmaktadır. Gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra askı bağlantılarının monte edilmesi gerekir. Bu bağlantılar kombi ağırlığını taşımak için gereklidir. Kombi bacası için hazırlanan şartnameye göre baca deliğinin açılması gerekir. Kombinin montajı için alt bağlantıların CE standartlarınca üretilmiş olması gerekir.

Tesisatta soğuksu ve sıcak su bağlantıları kombiye monte edilip hazırlanır. Girişlerde vana ve pislik tutucu filtre denilen parçanın da olması gereklidir. Alt bağlantıların bağlanmasının ardından gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tesisata su doldurularak gaz kaçağının olup olmadığı kontrol edilir.

Yoğuşmalı Kombiler İçin Neler Yapılmalıdır?

Yoğuşmalı kombilerin montajı için yoğuşma gideri gereklidir. Bunun için yapılması gerekenler kombi direk elektiriğe bağlanılmaz. Voltaj düzenleyici ile bazı voltaj düşüklüğünden kaynaklanan arızalanma sorunlarından kurtulmanız mümkündür. Sıcak su ve ısı sağlayan kombi montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında alanın yeterli oksijen alması için ventlasyon açık konumda olması gereklidir. Kombi kapalı ortamda kullanılacaksa gaz kaçak dedektörünün olması gerekir.

Kombilerin montaj yapılacak alanlarına dikkat etmek gereklidir. Koridor ve merdiven gibi alanlara montaj yapılmaması gerekir. Kombinin elektrik bağlantıları kombinin yanında olmalıdır. Kombi bulunan yerde yanıcı ve patlayıcı maddeler olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir