7/24 Hizmetinizdeyiz

0 505 925 29 08

Kombi Suyu Nasıl Boşaltılır?

Evlerde, iş yerlerinde ve daha bir çok yerde kullanılan teknolojik bir cihaz olan kombiler, insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Bir mekanın ısınma problemine çözüm üreten kombiler, aynı zamanda sıcak su ihtiyacını da karşılamaktadır. Aslında her kombi kullanıcısı kombiye su nasıl doldurulur? ya da kombinin suyu nasıl boşaltılır? sorularının cevaplarını bilmelidir.

Kombi Suyu Nasıl Doldurulmaktadır?

Kombilere su doldurma işlemi kombi altında bulunan doldurma vanasından yapılmaktadır. Kombi altında kombilerin marka ve modeline göre değişen, mavi, kırmızı, siyah renklerde bulunan doldurma vanaları bulunmaktadır.

Kombiye su doldurmak için bu vanalar yavaş yavaş açılır ve bar saatinde ibre 1,5 bar görüldüğünde vana hızlı bir şekilde kapatılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken durum su doldurma işlemi yapılırken vana yavaş yavaş açılmalı, kapatırken ise acele edilmelidir. Bunun sebebi ise kombiye fazla su verildiğinde emniyet ventili açılmakta ve her tarafı su basmaktadır.

Kombi Suyu Nasıl Boşaltılmaktadır?

Kombi suyunun boşaltılması için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, mekanın içinde ıslak hacimlerde tesisat yapılırken konulan tahliye vanalarının açılarak kombi suyunun boşaltılması yapılmaktadır.

İkinci yöntem ise peteklerden yapılmaktadır. Evlerde tahliye vanası yok ise, yere en yakın monte edilmiş petekten kombi suyunun boşaltılması mümkündür. Bu işlem için bir kova, purjör vanası ve petek altına sığacak bir kaba ihtiyaç vardır. Peteğin vanasının rekoru purjör vanası ile biraz gevşetilerek,suyun tamamen boşalması beklenmektedir. Bu işlem yapılırken petek vanalarının açık olması gerekmektedir. Aksi durumda kombi suyunu boşaltmak mümkün değildir ve filtre açıldığı zaman su gelir.

Üçüncü yöntem ise, kombi altında bulunan su boşaltma musluğunun kullanılması ile yapılmaktadır. Kombilerin altında genelde iki filtre, su boşaltma musluğu ve doldurma vanası bulunmaktadır.

Kombilerin bazılarında su boşaltma musluğu olmayabilir. Su boşaltma musluğu bulunmayan kombilerde ilk iki yöntem kullanılarak su boşaltılmaktadır. Kombi su boşaltma vanası saat yönünün tersine çevrilmesi ile su boşalmaktadır ve ortalama 2 litre gibi gelmektedir. Su gelmesi kesilinceye kadar beklenerek, kombi içindeki suyun ne kadar kaldığını da basınç manometresinden yapılmalıdır.

Kombiden Siyah Su Gelmesi Neyi İfade Etmektedir?

Kombiden su boşaltılırken çıkan suyun siyah bir şekilde gelmesi petek tesisatının kirlenmiş olduğu anlamına gelmektedir. Ancak sıcak su açıldığında siyah su gelmekteyse, bunun nedeni ise kombinin bakımsız olduğu için kombi üç yollu vanasının arıza yaptığıdır. Bu durum kombi petek temizliği yapıldığında çözülebilir. Fakat bu sorunun kombide arızaya neden olduğu da söylenebilir.

İşte bu durumlarda İzmir Kombi olarak, teknik ekip ve ekipmanlarımız ile siz değerli müşterilerimizin hizmetindeyiz. İzmir kombi olarak, kombi bakımı, petek temizliği ve kombi tamiri gibi hizmetler vermekte olup, İzmir ve ilçelerinde hızlı ve çözüm odaklı çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir