7/24 Hizmetinizdeyiz

0 505 925 29 08

Oda Termostatı Tamiri Nasıl Yapılır?

Oda Termostatı Tamiri Nasıl Yapılır? Termostatın arızalı durumda olduğuna karar vermeden önce bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Bu sorunun birçok farklı nedeni olabilir. Servis çağırmadan daha önce aşağıdaki çözüm yollarını denemenizde fayda var. Tüm çözüm yollarını denemenize rağmen kombiniz hala çalışmıyorsa, oda termostatının bağlantısını nasıl iptal edileceğini hakkındaki bilgilendirmeyi konu başlıkları halinde anlatalım.

Kombiyi Kış Ayarına Alın

Kombilerin yaz/kış ayarları bulunmaktadır. Bazı kombilerde ise petek ve musluk simgeleri ekranda simgelenmekte veya kombi üzerinde tuşlar olmaktadır. Yaz seçeneğini yalnızca kullanım suyu aktif durumdayken, kış seçeneğinde kullanım suyu ile beraber petekler de ısınmaktadır. Kış başlangıcında bu ayar yapılmadığı zaman peteklere sıcak su gitmemektedir. İlk olarak kombinizi kışlık moda ayarladığınızdan emin olmalısınız.

Tesisat Suyu Sıcaklığını Kontrol Edilmeli

Tesisat suyu sıcaklığını 60-65 °C’ye arttırmalısınız. Düşük bir dereceyi ayarlamanız halinde tesisatın dönüş suyu sıcaklığı kısa bir zamanda ayarlanan dereceye vararak kombinizi kapalı hale gelecektir. Oda termostatı çalışma komutu vermesine rağmen kombi kendisini korumaya alarak kendini durduracaktır. Tesisat suyu soğumaya başladıktan hemen sonra kombi tekrar sıcak su devir daimi yapmaktadır. Tesisat suyu sıcaklığı fazla yüksek derecede olması fazla yakıt harcanmasına yol açmaz; oda termostatı istenilen dereceye ulaştığında kombiyi zaten kapatacaktır.

Termostatın Pilini Değiştirilmesi

Termostatın pili zayıflamış bir halde olabilir, yeni pil takarak tekrardan deneyebilirsiniz. Kablolu oda termostatına sahipseniz, pilin zayıflaması halinde röle açma kapama yapmayacaktır. Kablosuz oda termostatına sahipseniz termostatla alıcı ünitesi ile iletişim sağlayamayacak kadar piliniz azalmış olabilir.

Sıcaklık Kalibrasyon Ayarını Tekrar Kontrol Edin

Dijital oda termostatlarında çoğunlukla sıcaklık ölçümleme ayarı bulunmaktadır. Bu ayar termostatın oda sıcaklığı ölçüm derecesini artı ya da eksi taraflı değiştirir. Sıcaklık kalibrasyonunu +2 dereceye ayarlarsanız; termostat oda sıcaklığını 20 değil 22 derece, 21 değil 23 derece gibi gösterecektir. Bu ayar ara sıra yanlışlıkla +8 -8 derecelere kadar fark edebilmektedir. Bu dereceyi fabrika ayarlarında ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır. Fabrika ayarına geri dönemiyorsanız 0 derecede tutabilirsiniz. Bu işlemleri uygulayarak gerekli ölçümleri elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir