7/24 Hizmetinizdeyiz

0 505 925 29 08

Tam Yoğuşmalı Kombi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğalgaz artık neredeyse her eve girmiş bulunuyor. Sadece ısınma ihtiyacı için değil aynız zamanda sıcak su ve ocaklarda da kullandığımız doğalgaz hem çevre dostu olması hemde daha hesaplı olması sebebiyle mükemmel bir seçenek. Doğalgaz kullanmak isteyenlerinde bazı altyapı gereksinimlerini yerine getirmeleri gerek. Bunların başında da tabi ki kombi gelmekte. Kombiler çalışma şekillerine göre farklılık göstermekte. Çalışma şekline göre kombiler konvansiyonel ve tam yoğuşmalı kombi olarak ikiye ayrılır.

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Ev yada iş yerlerinde doğalgaz kullanarak ısıtma ve sıcak su sağlayan cihazlara kombi denir. Kombiler genel olarak doğalgaz ve oksijeni birleştirip ortaya çıkan yanma olayı neticesinde açığa çıkan ısı enerjisini kalorifere yada sıcak su tesisatına aktarma prensibi ile çalışır.

Konvansiyonel kombiler doğalgaz ve oksijenin birleşmesi sonucu oluşan yanmadan açığa çıkan atık gazı direk bacadan dışarı atar. Yoğuşmalı cihazlarda ise açığa çıkan bu gaz bacadan atılmadan önce yoğuşma teknolojisi sayesinde sisteme tekrar dahil edilerek ilave verim ve daha az atık gaz salınımı sağlanır.

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Edilmeli?

Isı ve enerji verimi diğer kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha az yakıt kullanımı avantajı vardır. Yoğuşmalı kombi normal kombilere göre %20 oranında tasarruf sağlar. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek verim elde edilir ve bu sayede çok daha sessiz bir çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon oranı sayesinde çok daha çevreci ve temizdir. Ayıca diğer kombilere nazaran daha az arıza çıkarmaları bir diğer tercih sebebidir.

Tam Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyasada çok sayıda marka, çeşit ve fiyat mevcut. Bilinmesi gereken ilk şey her pahalı olan kombinin kaliteli olmayacağı. Satın alırken diğer kombilerden daha fazla para ödeyeceğinizi ancak yapacağınız yakıt tasarrufu sayesinde o farkı kısa sürede çıkaracağınızı bilerek, hangi markada bu sürenin daha kısa olacağını araştırmalısınız. Bir diğer hususta her ne kadar az arıza çıkarıyor olsa da satın alacağınız markanın yaygın bir servis ve yardım ağının olması. Satış sonrası servis ağının kontrol edilmesi elzemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir